Rehabilitační masáž po operaci: Rychlé zotavení a prevence komplikací

Rehabilitační masáž po operaci: Rychlé zotavení a prevence komplikací
od Václav Urbanec z 25.07.2025

Některé rána po operaci hojením jen začínají. Pravda je, že pár dnů klidu v posteli nestačí, když se tělo snaží zvládnout bolest, otoky a ztrátu síly. Lidé často nevěří, kolik toho rehabilitační masáž dokáže. Proč ji lékaři doporučují hned, jak to stav dovolí? Protože bez ní tělo často zpomalí své cesty ke zdraví. Věřte, že i když bolí, poctivá a šetrná práce terapeutových rukou nastartuje reakce, které byste čekali spíš od drahých léků nebo moderních přístrojů. Zažil jsem to v rodině po operaci kolene u své Jany a nikdy bych nevěřil, jak lidský kontakt pomůže.

Co dělá rehabilitační masáž po operaci tak účinnou?

Nejde jen o nějaké mazlení svalů nebo voňavé olejíky. Rehabilitační masáž stojí na jasných principech, které mají vědecké základy. Masér cíleně pracuje s tkáněmi kolem jizvy, zlepšuje prokrvení, podporuje tok lymfy a pomáhá odbourávat otok. To nepíšu jen tak – je to potvrzené daty. Například studie z Fakultní nemocnice Brno prokázala, že aplikace masáže u pacientů po ortopedických zákrocích zkrátila čas potřebný k aktivnímu pohybu až o 30 %. Prokrvení míst v okolí operace navíc pomáhá transportovat živiny, kyslík i potřebné obranné buňky přímo tam, kde tělo pracuje na obnově.

Kdo čekal, že masáž řeší jen svaly, ten by měl vědět, že klíčové je omezení srůstů v pojivových tkáních. Když se po operaci nevěnujete kloubu nebo jizvě, může dojít ke ztuhnutí – tomu se říká adheze. Pravidelný dotek, jemné rozmasírování těchto míst podstatně snižuje pravděpodobnost vzniku omezení hybnosti, což potvrzují i data z České společnosti pro rehabilitaci a fyzikální medicínu. Závěrem – opravdové kouzlo rehabilitační masáže spočívá v obnovení elasticity, zmenšování otoků, úlevě od bolesti a urychlení návratu běžných aktivit.

Často se mě lidé ptají, zda masáž musí být bolestivá. Rozhodně ne. Kvalitní fyzioterapeut rozpozná, kdy přitlačit a kdy jen jemně stimulovat. Pooperační oblast potřebuje respekt, čas a hlavně trpělivost. Menší nepohodlí může být přítomné, ale žádná drsná síla nepatří na místo, které se ještě hojí. Doporučuju sledovat reakce těla a vše včas konzultovat, zvlášť u pacientů s křehčí kůží nebo nemocemi žil.

Maséři dnes využívají nejen klasickou techniku, ale i lymfatickou drenáž, baňkování, či jemné mobilizace kloubů. To vše zvyšuje účinek a skracuje dobu léčby. Podle údajů České asociace masérů došlo u klientů, kteří zařadili masáž do rehabilitačního plánu po ortopedických operacích, ke zvýšení návratu běžných aktivit až o 25 % v porovnání s těmi, kdo masáž nevyužili.

Nejčastější typy operací a jak jim masáž pomáhá

Nejčastější typy operací a jak jim masáž pomáhá

Rehabilitační masáž není jen pro sportovce ani pro lidi po úrazu. Největší zásah do pohyblivosti lidem přináší ortopedické zákroky, hlavně operace kyčle, kolena nebo ramene. Po těchto zákrocích hrozí nejen ochabnutí svalů v okolí, ale i ztuhnutí kloubního pouzdra a snížení průtoku krve. Pravidelná masáž dokáže tyto nepříjemnosti z velké části eliminovat. Například po náhradě kyčelního kloubu trvá návrat ke svižné chůzi bez bolesti průměrně 8–12 týdnů, ale pacienti, kteří pravidelně masírují danou oblast (samostatně nebo s fyzioterapeutem), bývají na nohou o 2–3 týdny dříve.

Zajímavé je, jak masáž pomáhá i po operacích břicha, třeba císařském řezu nebo slepém střevě. Tělo se často brání pohybům břišní stěny, což způsobuje nepříjemné napětí v zádech – a rehabilitační masáž řeší nejen přímo jizvu, ale i přetížená záda nebo šíji. U žen po císařském řezu pravidelná jemná práce v okolí jizvy snižuje riziko vzniku srůstů, které později mohou bolet nebo bránit v pohyblivosti. Jana měla po svém druhém císaři často napjaté bedra i stehenní svaly – masérka doporučila jednoduchou automasáž a správné dýchání, rozdíl byl znát už po týdnu.

Nezapomeňme na srdeční operace a cévní zásahy. Tady je nanejvýš důležitá spolupráce s lékařem! Správně vedená masáž pomáhá zlepšit dechovou kapacitu a uvolnění nepříjemného napětí žeber a hrudníku. Vždy však platí: masér nesmí nikdy zasahovat přímo do oblasti čerstvé jizvy bez doporučení lékaře a vždy musí sledovat celkový zdravotní stav pacienta.

Významné výsledky přináší rehabilitační masáž i po operacích páteře, kdy bývají svaly v okolí dlouhodobě stažené a brání volnému pohybu. Tehdy se využívají kombinace měkkých technik, mobilizací a lymfatických masáží. Masáž zmírní ztuhlost, zmírní otoky a především podporuje důvěru člověka ve vlastní tělo, což je po každé větší operaci zásadní.

Typ operaceDoporučený interval pro zahájení masážePřínosy masáže
Náhrada kolene3-5 dní po odstranění stehůSnížení otoků, protahování jizvy, lepší hybnost
Císařský řez2-3 týdny po zákrokuSnížení srůstů, úleva pro záda
Operace páteře6-8 týdnů (dle lékaře)Změkčení svalových spasmů, uvolnění pohybu
Srdeční operacePouze po konzultaciSnížení napětí v hrudníku, zlepšení dechu

Tip pro vás: Pokud ještě nemůžete přijít na masáž do studia, zkuste jednoduché samomasáže. Stačí jemně hladit okolí jizvy (nikdy přímo na ni, pokud není plně zahojená!), používat jemný tlak a rovnoměrné pohyby. Důležitá je pravidelnost, ne síla.

Praktické rady a tipy pro domácí i profesionální využití masáže

Praktické rady a tipy pro domácí i profesionální využití masáže

Začněme tím nejdůležitějším – vždycky poslouchejte lékaře nebo fyzioterapeuta. Každá operace i každý člověk je jiný, proto je nutné přizpůsobit techniku, frekvenci i intenzitu masáže konkrétní osobě. Pokud lékař doporučil odpočinek a klid, buďte trpěliví. Pravý čas na masáž přijde. Když dostanete zelenou, nepodceňujte výběr maséra – ideálně takového, který zná principy rehabilitační masáže a má zkušenosti s pooperační péčí.

Technik je spousta. Pro začátek se často využívá jemné hlazení a rozcvičování okolí zasaženého místa. Postupně se přidávají hlubší techniky, kdy se svaly protahují a jizvy rozhýbávají. Dobrým pomocníkem je i lymfatická drenáž, která podpoří rychlejší odplavení otoků a urychlí regeneraci. V domácích podmínkách zkuste jednoduché pohyby – třeba krouživé hmaty kolem jizvy, které zvládnete během několika minut denně.

Chcete si proces urychlit i bez častých návštěv maséra? Pak věnujte pozornost i dalším věcem: dostatečné hydrataci, správnému držení těla při sezení i vstávání, a hlavně lehkým cvičením podle doporučení terapeuta. Hodně napomůže i vědomé dýchání do břicha – snižuje napětí ve svalech a přináší více kyslíku ke tkáním. Pokud máte rádi teplo, zkuste občas přiložit teplý obklad (ale nikdy na čerstvou ránu!).

Při rekonvalescenci doma může být skvělý takzvaný masážní míček nebo silikonový váleček. Stačí jimi jemně zakroužit po okolí jizvy nebo ztuhlých svalech, čímž výrazně pomůžete jejich prokrvení. Když přizvete k péči blízké, máte vyhráno – dotek partnera není jen o uvolnění, ale i o psychické pohodě, což urychluje hojení. Tady vím své – když jsem Janě večer masíroval záda po císaři, odvázala se největší únava a do rána byla spokojenější.

Malá statistika na závěr: Podle průzkumu Mezinárodní federace masérů a terapeutů dosahuje pravidelné zařazení rehabilitační masáže snížení chronické pooperační bolesti až o 35 % u zkoumaného vzorku pacientů do půl roku po zákroku. Zlepšení hybnosti zaznamenali až u 67 % osob. Tyto hodnoty posouvají masáž ze sféry luxusu mezi základní pilíře moderní pooperační péče.

Ať už jste před operací, nebo už ji máte za sebou, nebojte se obrátit na dobrého maséra nebo fyzioterapeuta. Získáte nejen rychlejší návrat do normálního života, ale taky cenný pocit, že na zotavení nejste sami. Věřte, masáž není jen o svalech – pomáhá hlavě, tělu a i vztahu. Takže ať vám rekonvalescence běží rychleji, každý den lze udělat něco malého, co vás přiblíží zpátky do pohody.