Jak dlouho chladné láva?

Jak dlouho chladné láva?
od Eduard Sedláček z 17.11.2023

Co je to láva a proč je chladná?

Je li to něco, co jste si kdy otázali? Jak dlouho chladne láva? Ale abychom mohli odpovědět na tuto otázku, musíme nejprve pochopit, co je to láva. Láva není nic jiného než roztavená hornina, která vystupuje na povrch země - a to obvykle díky sopečné aktivitě.

Chladná láva je vlastně omyl. Jakmile je láva 'chladná', je to již 'hornina'. Pokud je láva horká, je měkká a tekutá. Jakmile začne chladnout, pevně se zformuje - a to je to, co vidíme jako horniny nebo kameny kolem nás. Technický termín pro toto ochlazení a ztuhnutí se nazývá 'krystalizace'.

Proč chladne láva?

Už jsem zmiňoval, že láva je horká - vlastně je až neskutečně horká. Při výstupu z hlubin Země může dosáhnout teplot až 1200 stupňů Celsius! Když je tak horká, je také velmi tekutá - což znamená, že se může snadno a rychle pohybovat. Ale jakmile vyjde na povrch, začne se rychle ochlazovat, a to z několika důvodů.

První je kontakt s chladnějším okolím - vzduchem, vodou, dokonce i pevnými předměty, jako jsou kameny nebo stromy. Tento kontakt se chladnějším okolím vede k tomu, že se teplota lávy snižuje. Další faktor je ztráta tepla samotným vyzařováním - to znamená, že láva 'vyzařuje' teplo pryč, podobně jako třeba žhavý uhlík v ohni.

Jak dlouho to trvá, než láva zchladne?

A tady to je - hlavní otázka, na kterou nás všechny zajímá odpověď. Jak dlouho trvá, než láva zchladne? Odpověď není tak jednoduchá, jak byste si mohli myslet. Abychom odpověděli na tuto otázku, musíme zvážit několik různých faktorů.

Jedním z nich je objem lávy. Velké množství lávy bude trvat déle na ochlazení, než malé množství. Druhým faktorem je okolní teplota. Pokud je venku velmi chladno, láva se bude chladit rychleji, než pokud je venku horko. Dalším důležitým faktorem je typ lávy. Některé typy lávy se chladí rychleji než ostatní.

Typy lávy a jejich rychlost chladnutí

Jak už jsem zmínil, existují různé typy lávy, a každý z nich má své vlastní vlastnosti, včetně rychlosti, jakou chladne. Dva z nejčastějších typů lávy jsou bazaltová láva a ryolitová láva.

Bazaltová láva je nejčastějším typem lávy na Zemi. Je to láva, kterou nejčastěji vidíme v televizních reportážích o sopečných erupcích. Je velmi horká (může dosáhnout teploty až 1200 stupňů Celsius) a velmi tekutá. To znamená, že se může snadno a rychle šířit. Ryolitová láva je na druhou stranu chladnější (teploty mezi 800 až 1000 stupňů Celsius) a hustější než bazaltová láva, což znamená, že se šíří mnohem pomaleji.

Okolní faktory ovlivňující rychlost chladnutí lávy

Tak jaké jsou ty okolní faktory, které ovlivňují rychlost chladnutí lávy? Jak už jsem zmínil, jeden z nich je okolní teplota. Láva se bude chladit rychleji v chladném počasí než v teplém. Druhým klíčovým faktorem je kontakt s vodou. Když se láva setká s vodou, ochlazuje se mnohem rychleji. To může znamenat, že se bude chladit až desetkrát rychleji než v suchém prostředí!

Například, když sopečná erupce probíhá pod mořskou hladinou (což je poměrně běžné), vzniklá láva se setká s chladnou mořskou vodou a okamžitě se ochladí a ztuhne. Ale dokonce i na souši může láva, která se rozlila do řeky nebo jezera, rychle zchladnout a tvrdnout.

Co se stane, když láva ztuhne?

Možná si myslíte, že jednou, když láva ztuhne, je to konec příběhu. Ale ve skutečnosti je to teprve začátek celého nového příběhu - příběhu o vzniku nové horniny.

Když láva ztuhne, vytvoří se nový typ horniny zvaný vulkanický kámen. Toto je jeden z nejzákladnějších procesů geologie a to, co vytváří povrch naší planety, jak jej známe. V závislosti na typu lávy a podmínkách, v nichž ztuhla, se mohou vytvořit různé typy vulkanických kamenů.

Příběh z mého života

Vzpomínám si na jeden takový případ z mého života. Jednou jsem byl na dovolené na Islandu, zemi sopek. Měl jsem možnost vidět sopečnou erupci na vlastní oči. Byl to neskutečný zážitek, kdy se horká, červená láva valila po svazích, zatímco jsem stál bezpečně z dálky.

Jedna z věcí, které mě nejvíce ohromily, bylo, jak rychle láva zchladla a ztuhla. Během jediného dne se z červené, tekoucí lávy stala černá, pevná hornina. Byl to názorný příklad toho, jak rychle může láva chladnout a ztuhnout.

Tipy pro pozorování chladnutí lávy

Pokud máte možnost pozorovat sopečnou erupci na vlastní oči, zde je několik tipů. Za prvé, ujistěte se, že jste v bezpečné vzdálenosti. I když mohou být fascinující, sopečné erupce mohou být také velmi nebezpečné.

Za druhé, pozorujte, jak se láva mění, jak chladne a ztuhne. To vám může dát fascinující vhled do procesu chladnutí a krystalizace lávy. A nakonec, nezapomeňte si vzít kameru nebo mobilní telefon, abyste mohli zachytit některé z těchto neuvěřitelných momentů.

Závěr

Rychlost, jakou láva chladne a ztuhne, je fascinující aspekt sopečné aktivity, který nám může mnoho říci o procesech, které probíhají pod povrchem naší planety. I když je to proces, který může být ovlivněn mnoha různými faktory, jako je objem lávy, typ lávy a okolní podmínky, většinou můžeme očekávat, že láva bude chladnout a tvrdnout během několika hodin až dní po sopečné erupci.

I když to může být trochu těžké pochopit, myslím, že toto je právě ten typ otázky, kterou bychom se měli ptát. Toto je otázka, která nám nakonec může pomoci lépe pochopit náš svět a jeho přírodní procesy. Takže příště, když se zamyslíte nad tím, jak dlouho trvá, než láva zchladne, pamatujte, že jde o mnohem složitější otázku, než si můžete myslet.

Napsat komentář