Jak masáž kojenců a batolat může posílit vztah mezi rodičem a dítětem

Jak masáž kojenců a batolat může posílit vztah mezi rodičem a dítětem
od Klára Slavíková z 3.11.2023

Masírování miminka – lék na rodičovský stres

Ahoj, Klára je ve "svém" elementu. Jak velmi dobře víte, význam přímého kontaktu a fyzické blízkosti mezi rodičem a děckem je naprosto obrovský. Kojení, nošení a hraní si s děckem jsou typické formy této blízkosti. Ale dnes bych chtěla mluvit o něčem, co může ještě více posílit tento vztah - masáže. Ano, hovoříme o masážích miminek a batolat. Zní to možná neobvykle, ale nejen, že je to skvělý způsob, jak pomoci uvolnit a uklidnit vaše miminko, ale také je to úžasný způsob, jak posílit vaši vazbu. Takže pojďme na to, naprosto se ponořme!

Důvody proč zapojit masáže do péče o děti

Masáže můžou mít pro děti spoustu výhod. Podporují cirkulaci krve, pomáhají trávení, mohou zmírnit koliky, podporují správný vývoj svalů a kloubů a pomáhají při tvorbě hormonů, které podporují růst. Masáže také mohou napomoci k lepšímu spánku dítěte - tyto relaxační momenty jsou pro děti velmi uklidňující. Ale právě u masáží je víc o vazbu mezi rodičem a dítětem. Při masáži se totiž rodiče a děti zaměřují jen na sebe - nikam nespěchají, nic jiného je nerozptyluje. Je to jako malá oáza klidu v hektickém dni.

Jak správně masírovat miminko

Masáž miminka může být skvělou zkušeností pro Vás oba, když se do toho správně pustíte. Začněte jemnými pohyby na rukou a nohou, postupujte k bříšku a nakonec masírujte záda. Důležitý je respekt k miminku - některé děti nesnáší masáž nožiček, jiné zas nemají rády, když se jim sahá na bříško. Jde o to najít, co miminku vyhovuje a držet se toho.

Výběr správného oleje pro masáž

Při výběru oleje na masáž je důležité myslet jak na to, aby byl příjemný pro dětskou pokožku, tak aby nebyl příliš silný. Já osobně mám zkušenost s mandlovým olejem, který je velmi jemný a hodí se i pro citlivou pokožku. Ale jezevčík v našem domě, Bublina, předvedl jasný důkaz, že na dětskou pokožku se hodí i kokosový olej. Když jsem jednoho dne začala masírovat Ondřeje kokosovým olejem, Bublina celou dobu obcházela kolem a olizovala vzduch. Dokonce zkusila olíznout i Ondřeje! Do té doby Bublina o masáži Ondřeje nejevila zájem, ale kokos její zájem prudce vzbudil.

Masáže a batolata – ano, i to jde

U batolat může být masáž trochu větší výzva, protože nejsou tak trpělivá a klidná jako novorozenci. Ale mám pro vás radu: zapojte hravost! Můžete batoleti masírovat nohy a přitom zpívat písničky, nebo můžete použít jemné plyšové hračky a uklidnit je tak, že to bude více o hře než o masáži. A nemusíte se bát vymyslet své vlastní techniky! Například když jsem masírovala Simonu, řekla jsem jim, že její nohy jsou jako chleba a já jsem pekařka, která hněte těsto. Hodně se jí to líbilo a vždycky se na to těšila.

Příprava prostředí k masážím

Vytvoření správné atmosféry je klíčové. Jadro by mělo být měkké a pohodlné, teplota příjemná (dávejte si pozor, aby nebylo příliš horko, protože miminka pak budou přehřátá). Můžete zapálit hezké svíčky nebo ztlumit světla a pustit jemnou hudbu. Ale hlavně, mobil nechte mimo dosah - důležitá je jen focení prodaný čas s vaším miminkem!

Příběhy z vlastních zkušeností

Jak jsem už řekla, masáže měly skvělý dopad na moje děti. Nejen že se jim líbilo a pomohlo to uklidnit je (a tím i mě!), ale také to byl způsob, jak strávit nějaký klidný čas jen s nimi. Obzvláště při druhém a třetím dítěti může být těžké najít chvilky, které patří jen vám a vašemu dítěti. A když mám šanci, využívám to k masírání.

Mimochodem, Ondřej se teď stává velkým fanouškem masáže chodidel a Simona miluje masáže hlavy. Masáže se staly součástí naší rodinné rutiny a všichni z toho těžíme. A já doufám, že vás tento článek inspiroval k tomu, abyste vyzkoušeli masírovat své děti, pokud to ještě neděláte. Věřte mi, stojí to za to. A vaše dítě vám za to bude vděčné!

Napsat komentář