Jak masáž po porodu může zlepšit váš postoj

Jak masáž po porodu může zlepšit váš postoj
od Zuzana Jakubcova z 8.12.2023

Význam masáží po porodu

Nemusí to být zřejmé na první pohled, ale masáže po porodu jsou skvělým nástrojem, jak se dát dohromady po náročném procesu těhotenství a porodu. Nejde jen o fyzické uzdravení - i když to je samozřejmě velmi důležité - ale také o psychické zotavení a napomáhání nové roli matky. Vaše tělo strávilo devět měsíců tvorbou nového života, a proto si zaslouží nějakou tu mazlivou péči.

Já jsem se rozhodla vyzkoušet masáže po porodu, když mi v porodnici stále znovu a znovu opakovaly, že je důležité se postarat o mé tělo a dát mu prostor k regeneraci. A sakra, měly pravdu! Byla to jedna z nejlepších věcí, které jsem pro sebe udělala.

Jak masáže zlepšují držení těla

Držení těla je jedna z těch věcí, které mohou být těhotenstvím a porodem poznamenané. Přeci jen, devět měsíců s rostoucím bříškem může mít na vaše tělo velký dopad. Masáže mohou pomoci zmírnit bolesti vzniklé špatným držením těla a zlepšit flexibilitu a sílu, což všechno přispívá k lepšímu držení těla.

V mé vlastní zkušenosti, cítila jsem se po masážích tak lehce a svobodně, jako bych znova objevila své tělo, které bylo skoro rok v těhotenském režimu. Tohle byl takový bonus, který jsem vůbec neočekávala.

Typy masáží vhodné po porodu

Po porodu můžete využít jakoukoliv masáž, která se vám líbí. Všechny masáže mají určité benefity pro naše tělo a mysl. Pokud si nejste jisti, kterou masáž si vybrat, můžete konzultovat se svým terapeutem, který by měl být schopen vám poradit. Každé tělo je přeci jiné a měli bychom mu dát to, co potřebuje.

Osobně jsem zkusila reflexní masáž nohou, která mě překvapivě uvolnila a nabudila. Ale nenechte se odradit, pokud vás tahle metoda nebere. Můžete si zvolit jak masáže relaxační, tak masáže zaměřené na konkrétní problém, například masáž šíje a ramenů, pokud trpíte bolestmi v těchto oblastech.

Benefity masáží po porodu

Masáže můžou mít pozitivní dopad na vaše tělo i mysl. Pomáhají zmírnit stres, zvyšují hladinu oxytocinu (hormonu štěstí), zlepšují spánek a celkovou pohodu. V kontextu postporodní rekonvalescence, mohou být masáže velmi užitečné na cestě k obnovení síly a flexibility.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že po masážích jsem měla pocit, že se má vitalita vrací. Připadala jsem si svěžejší, což bylo příjemné, když jsem se zároveň starala o malého človíčka 24 hodin denně.

Tipy a triky pro masáže v domácím prostředí

Ne každý zvládne pravidelné návštěvy masérského salonu, zvlášť když jde o novopečené mámy. Ale nemějte strach, dodržování postupu masáže doma je možné a také velmi užitečné. Ať už se rozhodnete pro masážní oleje, které si nanášíte na tělo, nebo za jednoduché strečinkové cvičení, která pomáhají uvolnit napětí, všechno to může pomoci.

Pokud hledáte tipy na domácí masáže, doporučuji začít jednoduše. Můžete použít olej nebo krém, který máte rádi, a začít jemně masírovat své ruce, nohy nebo jakoukoliv další oblast, kterou cítíte napjatou. Já osobně jsem si zamilovala masáž nohou před spaním. Bylo to tak uklidňující!

Na co si dát pozor při masážích po porodu

Přestože je masáž po porodu skvělá, je důležité si uvědomit, že každá žena a její tělo jsou unikátní. Co funguje pro jednu, nemusí fungovat pro druhou. Takže je důležité poslouchat své tělo a být opatrná. Masáže by neměly způsobovat bolest a nepohodlí. Pokud cítíte, že něco není v pořádku, je důležité o tom informovat svého terapeuta.

Já jsem měla to štěstí, že se mnou masérka během prvních masáží po porodu komunikovala a ptala se na moje pocity. Bylo to skvělé, protože jsem se cítila v nálezitých rukou a byla mi nabídnuta adekvátní péče.

Masáže a chvíle jen pro Vás

Na závěr chci dodat, že masáže po porodu jsou více než jen o fyzické obnově. Jsou také o chvílích, které jsou jen pro vás. Jako nová matka může být náročné najít čas pro sebe. Ale věřte mi, že je to nenahraditelné. Protože když se postaráte o sebe, můžete se lépe postarat o své dítě.

Já si tyto chvíle vážně užívala. Byla to pro mě doba, kdy jsem mohla zapomenout na všechno a jen si být sama sebou. Ne matkou, partnerkou nebo autorkou blogu - jen Zuzanou. A tohle bylo opravdu zlaté.

Konečně, masáže po porodu jsou skvělý způsob, jak se přizpůsobit novému životu a posílit vlastní pohodu. Takže když se vám příště naskytne příležitost, jděte na to. Tvá tělo a mysl ti za to poděkují!

Napsat komentář