Jak masáže přispívají k rozvoji a zdraví vašich nejmenších

Jak masáže přispívají k rozvoji a zdraví vašich nejmenších
od Klára Slavíková z 12.01.2024

Úvod do světa masáží pro nejmenší

Možná si říkáte, že masáž je výsadou dospělých, ale opak je pravdou! Kojenci a batolata milují dotek stejně jako my a může to pro ně být nádherná a uklidňující zkušenost. Masáž pro malé děti není jen o tom, rozmasírovat ztuhlé svaly po náročném dnu „plazení“ – je to spousta dalších úžasných věcí, o kterých vám povím víc. A že těch věcí není málo! Je to jako otevření dveří do království blízkosti, pokoje a spokojených miminek a v tomto článku vám ukážu, jak ty dveře na pootevřené udržet.

Proč byste měli zahrnout masáže do rutiny svého dítěte

Jak už jsem řekla, masáže přinášejí dětem hromadu výhod. Zrelaxované děťátko znamená zrelaxované rodiče, tak to je win-win situace, že jo? Masáže stimulují látkovou výměnu, zlepšují trávení (což je super, když se potýkáte s kolikou) a posilují imunitní systém. A při tom všem si ještě vytvoříte tak úžasnou blízkost s dítětem, že to nevyměníte ani za poklad. Prostě jim prsty měkce sklouznete po zádech a oni jsou šťastní a vy v duchu slavíte, že aspoň chviličku nemusíte vysvětlovat, proč obloha není fialová.

Různé techniky masáže a jak je aplikovat

Když se řekne masáž, každý si představí něco jiného. A u dětí to platí dvojnásob. Některé techniky jsou vhodné pro novorozence, jiné zase pro batolata. Například Shantala – to je starodávná indická technika masáže, která se předává z generace na generaci. Je založena na pomalých a rytmických pohybech, které miminko uklidní a prohloubí váš vztah. A nebo tu máme reflexní terapii – to je masážíček končetin, což může vaše dítě dostat do říše snů. Až po tomhle, vaše děťátko bude spát jako závojovka...

Psychomotorický vývoj a masáže

Až u vás bude doma malý Einstein a bude vám předvádět, jak umí perfektně koordinovat ručičky a nožičky, budete vědět, že masáže opravdu zafungovaly. Stimulace svalů a kloubů pomáhá dětem lépe vnímat své tělo a podporuje jejich motoriek. Jde to ruku v ruce, nebo lépe řečeno ruka na ruku! Vaše dítě bude ziskovat dovednosti jako jsou pevný stisk a obratnost prstíků, a to vše zahalené v teplém objetí masáže.

Příprava prostředí a atmosféry pro masáž

Pohoda se nerodí jen tak sama od sebe. Když se chystáte na masáž, musíte mít ideální podmínky. Teplota vzduchu jako v Karibiku, světlo jemné jako první jarní sluneční paprsky a hudba? No třeba zpěv velryb, nebo co váš drobeček má nejraději. A mějte prosím po ruce i ručník, neboť uvolněný kojenec může udělat i malou... nečekanou loužičku.

Na co si dát pozor při masírování dětí

Víte, s těmi nejmenšími je to jako pracovat s křehkým porcelánem – a taky všechno to pohybování by mělo být něžné a v souladu s tím, co vaše miminko zvládá a co je mu příjemné. Je důležité sledovat signály, kterými vám říká „ano, to je super“ nebo „no, radši ne“. A pozor na olejíčky – ne každý je pro každého. Jestli má vaše dítě citlivou kůžičku, volte hypoalergenní variantu a vždycky to nejdřív vyzkoušejte na malém kousíčku kůže.

Integrace masáže do každodenního života dětí

Neříkejte mi, že na masáže nemáte čas. Věřte mi, najdete ho, jakmile uvidíte, jakou má to radost, když se s ním můžete v klidu mazlit. Masáž se dá skvěle zakomponovat třeba do večerního rituálu před usnutím – pomůže dítěti uvolnit se a lépe spát. A když si to vezmete po dobrém, jakákoliv chvilka pohody je vhodná – třeba i při čekání u doktora na očkování. Tak co, vyzkoušíte?

Napsat komentář