Jak se správně chovat po thajské masáži: Praktické tipy a rady

Jak se správně chovat po thajské masáži: Praktické tipy a rady
od Eduard Sedláček z 4.01.2024

Úvod k magii thajské masáže

Ach, thajská masáž - to je ta protahující, kneadující, někdy možná trošku bolestivá, ale oh, tak blažená zkušenost, která nám může připomenout, že naše tělo je komplexní univerzum spojených svalů a energií. No jo, když si vzpomenu na tu poslední seanci před týdnem, ke konci mi sice bylo, jako bych přežil pořádnou workout rutinu, ale zároveň jsem se cítil neuvěřitelně odlehčený a relaxovaný. Teď je ale otázka – a to je to, co nás všechny trápí – co dělat, až si od toho všeho poležení, prohýbání a občasného reversního klepání po zádech odpočineme? Jak se správat po tomto orientálním zázraku, a jak si protáhnout ten skvělý pocit i do dalších dnů?

Základní pravidla po masáži

Prvně a především, pamatujte na to, že základním pravidlem po thajské masáži je pomalost. Ano, pomalost a šetrnost k vašemu tělu. Stejně jako když pomalu ochutnáváte ten lahev vašeho oblíbeného vína, nemělo by se spěchat ani s přechodem zpět do běžného života. Zkuste se na chvíli zastavit, dýchat, vnímat, jak vaše tělo reaguje na to, co právě prožilo. A pak, pomalinku, se posunujte, nespěchejte od stolu, neeskakujte hned do auta, nedělejte žádné prudké pohyby. Vlastně si to představte jako pomalý tanec s vaším tělem - protože po thajské masáži, vaše tělo je takový ten společník, se kterým chcete vést milující dialog, ne brutalitou ho nutit do další světové války úloh a stresu.

Hydratace je klíč

Druhé svaté pravidlo, a to nám vysvětlila i masérka Ling, když jsme u ní byli na dovolené v Phuketu, je hydratace, hydratace, a znovu hydratace. Než přejdeme k alkoholu (o tom za chvíli), dejme si jedno velké YES na vodu. Voda je jako ten nejlepší přítel, kterého potřebujeme mít po našem boku po thajské masáži. A proč? Protože masáž může povzbudit uvolňování toxinů z těla a ty je třeba řádně „vyplavit“. A já už slyším, jak mi někdo říká: "Eduarde, a co takový zelený čaj, nebo nějaký ten detox nápoj?" No, řeknu vám, ti mají rozhodně své místo v našem hydratačním repertoáru, ale vodu nezastoupí nic. Jde o to zapovězený nápoj, který nepřidává ani neubírá, jen připravuje to svěží plátno pro naše vyčištěné já.

Jídlo po masáži

Když si nebudeme lhát, všichni po masáži máme takový ten malinký vlčí hlad. Ale chyťme se za nosy, dámy a pánové, protože průvodce po thajské masáži říká, že bychom si neměli dát toho, na co máme chuť, ale toho, co naše tělo potřebuje. Pro začátek jděte po lehčí stravě; něco, co nesobí žaludku modré z nebe. Myslete na saláty, na mírně kořeněná jídla, na ryby nebo třeba na tofík. Co se týče toho topánečního burguru s extra sýrem, ten si nechte na další den. Nejenže po masáži může být naše trávení trochu citlivější, ale těžká jídla - vy sami to znáte - nás naberou, hodí na gauč a nemilosrdně přikovávají k Netflixu.

Pohyb ve správnou chvíli

S trochou úsměvu připomínám, že hned po masáži není ten nejlepší čas na to, abyste šli předvádět svoje nové dance moves na oslavě Radimovy promoce. Pohybu je potřeba, to bez debat, ale dávajte si na čas. Procházka je skvělá, pročistí hlavu, protáhne tělo a pomůže nám zpracovat tu úžasnou masáž, kterou jsme právě podstoupili. Jóga nebo lehké strečinkové cvičení? Jistě, ale nezapomeňte, ať jsou to cviky akorát, aby podpořily tu práci, která byla na vás vykonána, a ne ji zase celou zrušily.

Uvolnění mysli

Můžu vám povědět, že tohle je moje oblíbená část. Mysl je jako ta divoká kočka, kterou nelze jen tak lehce zkrotit. Ale po thajské masáži máme tu jedinečnou šanci k tomu, abysme si ji ještě chvíli podrželi na uzdě. Říkám to vždycky, meditace není jen pro mnichy z hor, ale pro každého, kdo má alespoň několik volných minut po ruce. Sadněte si, zavřete oči a dýchejte. Jenom dýchejte a pozorujte vše, co přichází a odchází. Můžete zkusit i nějakou voňavku, což je aromaterapie, nebo si pustit nějakou klidnou hudbu. Smyslem je nechat ty nově přetříděné energie volně plynout, bez toho, aby byly rušeny našimi každodenními myšlenkami o tom, co dělá Dagmar a jestli Radim opravdu studuje, jak slíbil.

Odpočinek je základ

Nejsme superhrdinové (i když kdybych si měl vybrat, tak bych byl určitě Iron Man), a potřebujeme regenerovat. Spánek je nezbytný pro to, abychom mohli ten thajský zážitek naplno absorbovat. Jenže tady přichází ta legrace, protože jak víme, ne každý je přeborník ve spaní. Když už si lehnete, zaměřte se na příjemné myšlenky, snadno můžete sklouznout do zamyšlení nad tímhle článkem. A klidně, naprosto klidně, si dejte pár hlubokých nádechů, představte si, že každým výdechem odpouštíte svému tělu za všechny ty napětí, které vás dnes trápilo.

Odolávejte lákavým pokušením

Toto je ta část, kde všichni trochu zbledneme. Protože - a já to musím říct - po thajské masáži není ten nejlepší čas na to, abyste si splnili své touhy s tou láhví červeného nebo tím pálením za domem, co jste si přivezli od strýčka Jirky. Alkohol a kouření mohou mít dehydratační efekt a znovu, připomenu, že o hydrataci jsme si už řekli pár slovíček. I když je lákavé odměnit se za to dobré, co jsme pro tělo udělali, dává větší smysl dopřát tělu po masáži to čisté a střídmé prostředí. Dokonce i ten šálek kávy, vášní mnoha z nás, by měl počkat na svůj čas. Sundejme ten klobouk potřeby okamžitého uspokojení a dejme si ten dlouhodobější výhled na zdraví.

Osobní příběh a závěrečné myšlenky

A teď, když jsem to všechno řekl, nemohu opomenout to, že i já jsem někdy zhřešil. Na jednu dovolenou v thajsku si pamatuji, jak jsem po masáži dostal neodolatelnou chuť na místní pouliční specialitu - ostré nudle s krevetami, a samozřejmě jsem neodolal. Jen co jsem to do sebe dal, okamžitě jsem věděl, že to nebyl můj nejchytřejší tah. Následující hodinu jsem cítil, jak mi v břiše bobtnají všechny moglovské jeskyně a rozhodně jsem nebyl pan Relaxace, o kterém jsem vám zde pravil. Jediné, co jsem si tehdy přál, bylo mít stroj času a poslechnout své vlastní rady. Takže, drahí čtenáři, ať si můj příběh slouží jako poučení, že i když jsou thajské nudle s krevetami pochoutkou přímo nebeskou, ne vždycky jsou správnou volbou po thajské masáži.

Takže shrňme si to – chovejte se ke svému tělu jako k nejlepšímu příteli, kterého právě vezete na večírek a chcete, aby se cítil skvěle. Voda, lehčí strava, postupný pohyb, uvolnění mysli a dostatek spánku, a vše bez lákavých nástrah, jako je alkohol, kouření, nebo pesimismus. Je to o posunutí tohoto momentu blahobytu z masážního stolu do vašich běžných dní, aby každý váš krok byl tak uvolněný, jako byl ten po masáži. A věřte mi, vaší energii to jen prospěje.

Jak si udržet ten správný pohyb

Jak tak sedím a vzpomínám na všechny ty masáže, kterých jsem se zúčastnil, jedno vím jistě - každá mi přinesla něco nového pro můj denní režim. Abyste si ten skvělý pocit po thajské masáži udrželi co nejdéle, zkuste si najít činnost, která vás bude bavit a zároveň podpoří to, co pro vás masérka udělala. Třeba jsem pro sebe objevil, že si rád ráno a večer udělám pár lehkých jógových pozic, něco, co rozjede krev a protáhne všechny ty svaly, které mi při masáži tak krásně zrelaxovali.

Co víc, naučte se poslouchat to, co vám vaše tělo říká. Pokud cítíte, že svaly stále trochu protestují, možná byste jim měli dopřát ještě o trochu víc odpočinku. A pokud se něco nezdá okej, nenechte to být a raději vyhledejte lékaře. Závěrem bych vám chtěl říct, že chování po thajské masáži není žádná rocket science. Jde o zá

Napsat komentář