Jaké jsou nejlepší časy pro masáž kojenců a batolat

Jaké jsou nejlepší časy pro masáž kojenců a batolat
od Lukáš Sládek z 14.08.2023

Jak pochopit, kdy je nejlepší čas pro masáž?

Hlavní otázkou, kterou si mnoho nových rodičů klade, je: "Kdy je vlastně ten nejlepší čas pro masáž kojenců a batolat?" A já bych jim rád odpověděl, ale to by bylo tak jednoduché, že? A my tu nemáme jednoduchosti, my tu máme detaily!

Nejprve je důležité pochopit, že každé dítě je jedinečné a může mít svůj vlastní "nejlepší" čas pro masáž. To, co funguje pro jedno dítě, nemusí nutně fungovat pro druhé. Ale to není důvod k panice! Je to vlastně skvělá zpráva, protože to znamená, že máme prostor pro experimentování a hledání toho, co nejlépe vyhovuje našim malým.

Přesto existují některé obecné směrnice, které nám mohou pomoci při určování ideálního času pro masáž našich dětí. Anebo jak říká můj papoušek Koko, když se snaží blbnout a napodobit mě: "Čas začít rozmazlovat ty malé lidičky!"

Postupujte podle denního režimu dítěte

Není překvapením, že děti jsou náročné. A mohu vás ujistit, že moje koťátko Líza je ve srovnání s nimi oázou klidu. Víte, moje Líza je nejspíš nejlínější králík na světě. Dobře, zpět k tématu. Jedním z klíčových bodů, které je třeba zvážit při rozhodování o čase pro masáž, je denní režim vašeho dítěte. Miminka mívají svá vlastní pravidla - jedí, spí a hrají se vlastně kdykoliv chtějí. Ale jak rostou, začínají se rýsovat určité vzorce a je možné začít tvarovat rutinu.

Takže když hledáte ten nejlepší čas pro masáž, zkuste se podívat na denní režim vašeho dítěte. Hledejte dobu, kdy je dítě obvykle klidné a pohodové - může to být po jídle, po spaní, nebo možná před spaním. Zkuste masírovat v těchto chvílích a uvidíte, jak to funguje.

Observe and Adapt - Pozorujte a přizpůsobte se

Stejně jako můj papoušek Koko, který se snaží napodobit zvuky, které slyší, musíte také být pozorní a přizpůsobiví. Vždyť to je přesně to, co dělá rodičovství tak náročným a zároveň tak úžasným, že?

S malými dětmi se věci mohou rychle změnit. To, co fungovalo včera, nemusí nutně fungovat dnes. Ale nebojte se, je to normální. Ještě jednou, děti jsou jedinečné. A právě v tomto bodě je důležité sledovat své dítě a pozorovat jeho reakce na masáž.

Je dítě během masáže klidné a uvolněné? Nebo je naopak napjaté a neklidné? Pokud dítě reaguje pozitivně na masáž v určitý čas, pak je to pravděpodobně ten správný čas. Pokud však dítě reaguje negativně, zkuste změnit čas nebo den a uvidíte, zda to pomůže.

Buďte trpěliví a pružní

A nakonec, ale rozhodně ne nejméně důležité, je trpělivost. Děti, a to platí i pro malé zvířata, jsou nevyzpytatelné a měnivé. Co jim dnes vyhovuje, nemusí jim vyhovovat zítra. Proto je důležité být pružný a přizpůsobivý.

Možná jste si všimli, že jsem párkrát zmínil svého papouška Koko a králíka Lízu. A ano, má to co do činění s naším tématem. Víte, i já jsem se musel naučit, kdy je nejlepší čas pro péči o mé zvířecí kamarády. S Koko to bylo jednoduché, protože papoušci jsou obecně aktivní během dne. Ale s Lízou to bylo trochu komplikovanější, protože králíci jsou aktivní hlavně v noci. Takže jsem musel být trpělivý a přizpůsobit se jejich potřebám a přání.

Stejně tak i vy budete muset být trpěliví a přizpůsobit se potřebám a přání vašeho dítěte. Možná to bude chvíli trvat, než najdete ten "nejlepší" čas pro masáž. Ale nebojte se, to je součástí rodičovství. A věřte mi, stojí to za to. Masáže nejenže pomáhají uvolnit a pohodovat naše malé, ale také pomáhají posilovat naše vazby s nimi. A to je nejcennější dar, který můžeme dát našim dětí.

Takže s tímto na paměti, přeji vám hodně štěstí při hledání toho nejlepšího času pro masáž vašeho dítěte. A pamatujte, je to cesta, nikoli destinace. Takže si to užijte!

Napsat komentář