Klasická masáž: jak může pomoci při bolestech svalů

Klasická masáž: jak může pomoci při bolestech svalů
od Zuzana Jakubcova z 26.10.2023

Proč věnovat pozornost klasické masáži?

Verím, že každý z nás si někdy zažil nepříjemnou bolest svalů. Ať už z nadměrné fyzické námahy, přetížení, nebo jen z dlouhodobého sezení u počítače. Pak přichází otázka, jak s tím bojem. A já mám pro vás jednoduchou a přitom účinnou odpověď - klasická masáž. Klasická masáž je nejenom skvělou prevencí, ale i účinnou metodou jak vypořádat se s těmi nepříjemnými bolestmi svalů. Neříkám, že to je všeobecné léko na všechny možné problémy, ale rozhodně stojí za to věnovat pozornost. Toto je první sekcí našeho článku, který se bude zabývat tím, proč je důležité věnovat pozornost klasické masáži.

Jak klasická masáž funguje?

Představte si to takhle - jste unavení, vaše svaly jsou napjaté a bolestivé a vy prožíváte ten typ bolesti, který vás nutí otřásat se při každém pohybu. No ano, pak přichází čas na klasickou masáž. Když vás masíruje zkušený masér, stává se něco úžasného. Jeho ruce pracují na vašich svalech, rozvolňují napětí a pomáhají uvolnit zablokovanou energii. Je to jako kdyby vaše tělo začalo dýchat novým životem. Věda to zdůvodňuje tak, že masáž zlepšuje krevní oběh, pomáhá při odstraňování toxinů z těla a posiluje imunitní systém. Takže pokud se ptáte, jak funguje klasická masáž, odpověď je jednoduchá. Je to kombinace vědeckých faktů a magie doteku.

Techniky klasické masáže

My Vám neponúkame naše zkušenosti pouze na dlani, ale také Vám rádi přiblížíme techniky, které se při klasické masáži používají. Zejména se jedná o techniky jako hlazení, hnětení, tření, vibrace a klepání. Každá z těch technik má své vlastní specifika a účely. Například hlazení slouží pro zahřátí svalů a připraví tělo na další intenzivnější techniky. Hnětení se používá pro rozvolnění svalů a tření se používá na konkrétní oblasti, které potřebují extra pozornost. A v neposlední řadě, vibrace a klepání jsou skvělé pro stimulaci svalů a podporu krevního oběhu. Ale nezapomeňte, že správná technika a její provedení je klíčová. Špatně provedená masáž může bolesti ještě zhoršit.

Samomasáž versus profesionální masáž

Možná si říkáte, že nemáte čas ani peníze na pravidelné masáže u profesionálního maséra. No, a co tedy samomasáž? Samozřejmě, nikdo nezná vaše tělo lépe než vy sami a ve vašem pohodlí domova můžete provést svou vlastní masáž. Jen si zapamatujte, že byste měli postupovat opatrně, abyste se nezranili. Dále je třeba mít na paměti, že profesionální masér má zkušenosti a znalosti, které byste doma neměli. Takže pokud máte možnost navštívit profesionálního maséra, určitě to využijte. Samomasáž je skvělá alternativa, ale nepovažujte ji za náhradu profesionální masáže.

Kdy se vyhnout masáži?

I když masáž může mít mnoho nesporných výhod, existují situace, kdy se masáži raději vyhněte. Pokud například trpíte nějakým infekčním onemocněním, kožními chorobami, nebo jste těhotná, měli byste na masáž raději zapomenout. Kromě toho, pokud před masáží pijete alkohol nebo užíváte silné léky, měli byste také masáže vynechat. Klasická masáž je skvělá metoda pro ulevění od bolesti svalů, ale jak jsem již zmínila, není to všeobecné léko na všechny problémy. Je tedy důležité si vždy před masáží konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem, nebo s masérem.

Masážní rituály a tipy

A nyní k něčemu, co si zamilujete - masážní rituály a tipy. Pěkně si představte - jste v prostoru plném voňavých svíček, hudba hraje příjemné tóny a na masážním stole ležíte vy, připraveni se oddat kouzlu doteku. Zaprvé, nikdy se nesnažte omezit čas na svou masáž. Jste tam pro sebe, takže se snažte vychutnat si to. Zadruhé, nezapomeňte se před masáží hydratovat. To pomáhá při odstraňování toxinů z těla. A zatřetí, hovořte se svým masérem. Je to ten, kdo má vaše tělo pod kontrolou, takže mu dejte vědět, jak se cítíte. A také nenechávejte své myšlenky běhat divoce. Zkuste se uvolnit a soustředit se na pocity, které masáž přináší. Pamatujte, že masáž není jen o ulevění od bolesti, je to také o uvolnění mysli.

Bonusový tip pro vás - můžete nosit pohodlné oblečení, které vám umožní se cítit uvolněně i po masáži. A také, pokud jste citliví na některé vonné esence, informujte o tom svého maséra. Můžeme vám nabídnout také neuroma masážní olej, který pomáhá zmírnit bolest a posiluje imunitní systém. No, to je ode mě vše na dnes. Doufám, že se vám to líbilo a už se těším na příští článek. Buďte zdraví a hlavně se hýčkejte!

Napsat komentář