Klasická masáž: jak může pomoci při depresi

Klasická masáž: jak může pomoci při depresi
od Lukáš Příhoda z 14.08.2023

Úvod do světa klasické masáže

Klasická masáž. S těmito slovy je spojeno mnoho věcí - uvolnění, relaxace, hojení. Možná jste se setkali s různými druhy masáží, jako je švédská masáž, hluboká tkáňová masáž, sportovní masáž a další, ale dnes se zaměříme na tu nejzákladnější, klasickou masáž. Klasická masáž je technika, která se zaměřuje na hluboko uložené svaly a je vynikající pro uvolnění napětí a stresu, který se může nahromadit během hektických dnů.

Je důležité si uvědomit, že klasická masáž nejenže pomáhá s fyzickým uvolněním, ale také se ukázala být velmi účinnou v léčbě duševních stavů, především deprese. Ano, pravděpodobně jste již slyšeli, že deprese může být léčena farmakoterapií (léky), psychoterapií (terapeutické sezení) a mindfulness (vědomí), ale klasická masáž je také silný nástroj, který může být použit v boji proti depresi. Tato skutečnost může být překvapivá, ale je opřena o řadu vědeckých studií. Ale než se ponoříme do kouzla masáže a jak může pomoci při léčbě deprese, pojďme se podívat, co přesně klasická masáž je.

Klasická masáž: Co to je?

Historie klasické masáže sahá až do starověkého Řecka a zahrnuje techniky, které byly využívány napříč staletími a rozličnými kulturami. Klasická masáž je forma manipulace s tělesným měkkým tkání, včetně svalů, šlach a vazivových tkání. Techniky klasické masáže zahrnují řadu úkonů, jako je tření, hnětení, stlačování, klepání a otírání, které jsou prováděny s různou intenzitou, v závislosti na potřebách klienta.

Možná si myslíte: "Ale Lukáši, jak může něco tak jednoduché jako masáž pomoci člověku, který trpí depresí?" Nu, to je dobrá otázka, moji milí čtenáři. Má odpověď je jednoduchá: Klasická masáž má schopnost ovlivnit tělo i mysl lidí. Než se zaměříme na duševní aspekty, pojďme se podívat na to, jak masáž působí na fyzické tělo.

Fyziologie klasické masáže: Jak to funguje?

Ačkoli se to může zdát některým z vás nuda, je důležité pochopit, jak klasická masáž působí na lidské tělo. Kmasáž působí na mnoho různých částí těla, včetně krevního oběhu, lymfatického systému, nervového systému a samozřejmě svalů. Když masér pracuje na těchto částech těla, dochází k sérii fyzických reakcí, které úzce souvisí s potlačením stresových a úzkostných pocitů a celkově se zlepšuje nálada.

To se děje při masáži: Jaký je vliv na mozek?

Řekl bych vám semtěd, že pravý důvod, proč klasická masáž pomáhá při depresi, je její vliv na náš mozek. Když jsou naše těla masírovány, náš mozek produkuje a uvolňuje řadu hormonů, které přispívají k našemu pocitu štěstí a uvolnění. Mezi tyto hormony patří endorfiny, serotonin a oxytocin, všechny tyto přispívají k našemu pocitu štěstí a uvolnění.

Jak využít masáži v každodenním životě: Tipy a triky

Abych vám dal nějaké praktické tipy a triky, jak začít s masáží, a jak ji využít v boji proti depresi, to je teď moje úloha. Pamatujte, že je důležité si vždy vyhledat odbornou pomoc, pokud se cítíte depresivně. Ale klasická masáž může být mimořádně užitečným doplňkem k tradičním formám léčby.

Můj návrh: využít masáž jako součást vašeho každodenního životního stylu. Nečekejte, až se objeví příznaky deprese, a začněte s nimi pracovat dříve. Například já sám si pravidelně dopřávám masáž a mohu vám říct, že i na mě má velmi pozitivní účinky. Jsem si jistý, že i Veronika (má manželka) je toho důkazem – nemůže mi odolat, když jsem po masáži tak skvěle uvolněný a radostný.

Můj další tip: najděte si maséra, kterému důvěřujete a cítíte se s ním v pohodě. Není nic horšího, než mít na těle cizí ruce, kterým nedůvěřujete. Jestli si máte z masáže odnést pozitivní pocity, důvěra je opravdu důležitá.

A konečně, můj poslední tip: vyzkoušejte různé typy masáží. Klasická masáž je fantastická, ale jiné metody mohou také přinést výhody. Každý je jiný a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Experimentujte a sledujte, co vám nejlépe vyhovuje.

Já si tedy nyní jdu objednat další masáž, protože je to jedním z nejlepších způsobů, jak se postarat o své tělo i mysl. A Veronika? Ta si jde také na masáž, protože ví, jak je důležité dbát na sebe, a také si užívat pár minut (nebo hodin!) ticha, klidu a relaxace.

Co vy? Kdy jste naposledy byli na masáži? Pokud to bylo nedávno, gratuluji! Pokud už je to delší dobu, co tak zkusit si to naplánovat? Může to být úžasný způsob, jak se postarat o své tělesné a duševní zdraví.

Napsat komentář