Masáž kojenců a batolat: Praktické tipy a triky

Masáž kojenců a batolat: Praktické tipy a triky
od Zuzana Jakubcova z 5.10.2023

Masáž kojenců a batolat: Praktické tipy a triky

Poznání významu a výhod masáže pro miminka

Pečování o novorozence a batole, ať už je jako prvníkrát nebo třetíkrát, může být skutečně zábavné. Jedním z nejlepších způsobů jak interagovat a komunikovat s našimi malými je masáž. A znáte způsob, jak se naučit něco nového nejlépe? Zapojit se s plnou hlavou a srdcem! A to je přesně to, co jsem udělala, když jsem se naučila masírovat našeho syna, když byl ještě kojenec. Lukáš, můj manžel, vysmíval se mi nejprve, ale později se zapojil také. Věděli jste, že masáž miminka pomáhá uvolnit stres a napětí, stimuluje trávení a může dokonce zlepšit kvalitu spánku dítěte? Ano, je to tak úžasné!

Nejlepší techniky a postupy pro masáž kojenců

Pokud jde o techniky masáže pro miminka, neexistuje žádné pevné pravidlo, které by bylo nutné dodržovat. Je důležité, aby masáže byly pro miminko příjemné a aby se cítilo bezpečně a dobře. Myslím, že jednou z nejlepších rad, kterou můžu vám všem dát je vlastně jednoduchá - naslouchejte svému dítěti. Každé dítě je unikátní a co funguje pro jedno, nemusí fungovat pro druhé. V našem případě jsme objevili, že náš syn miluje masáže nohou. Pravděpodobně to má po mě, protože i já miluji dobrý pedikůrek!

Jak začít s masáží miminka a jaké produkty využít?

Pokud jde o začátek s masáží pro vaše miminko, odporučila bych vám začít již od útlého věku. Je důležité vytvořit rutinu, do které se miminko zapojí a bude si ji užívat. Co se týče produktů, je zde velký výběr. Moje oblíbené jsou ty, které jsou vyrobeny z přírodních olejů, jako je například kokosový olej. Ale upřímně, úplně nejvíce jsme využívali olej dětský, který jsme dostali od babičky. Takže pokud máte nějaký balkón a přírodní suroviny, byla by to jejich fantastická alternativa.

Zdravotní přínosy a poznatky z výzkumu o masáži dětí

Masáž pro miminka je mnohem více než jen čas spojení s vaším dítětem. Je to způsob, jak podpořit jeho fyzický a duševní vývoj. Některé výzkumy ukázaly, že kojenci, kteří pravidelně dostávají masáže, mají nižší hladinu stresových hormonů, méně problémů s trávením a větší hmotnost. To je něco, co jsem si sama všimla u nás doma - našeho syna opravdu uklidňovalo, když jsme ho masírovali. A nemluvě o přínosu pro nás rodiče - všímáte si svého dítěte jinak, snažíte se naladit na jeho naladu a pocity, což jasně posiluje vazbu mezi rodičem a dítětem.

Tvorba masážního prostoru a nastavení správné atmosféry

Při tvorbě masážního prostoru a nastavení správné atmosféry je nejdůležitější myslet především na pohodlí a bezpečí miminka. Ideální je mít plochu, která je dobře polstrovaná a kde může být miminko bezpečně položené. Ale nemějte strach využít i obývací pokoj nebo třeba ložnici. Hlavní je, aby se v prostoru cítilo příjemně. Já preferuji měkké světlo, ticho nebo klidnou hudbu a teplotu vzduchu okolo 22-24 stupňů Celsia. A na zbytek se můžete s miminkem pěkně přitulit a užívat si ten společný čas.

Návaznost masáže na spánek dětí

Je prokázáno, že masáž může pomoci dětem se uvolnit a lépe spát. Náš syn vždy přešel do hlubokého, klidného spánku po našich večerních masážích. Byl to takový náš malý rituál před spaním. Kdo z nás rodičů by odolal, když vidí své miminko spát tak klidně a šťastně? A proto doporučuji večerní masáž jako součást rutiny před spaním, protože jak jsem říkala, přináší to uklidňující a relaxační efekt pro všechny zúčastněné.

Moje zkušenost a rady pro komplikace

Masírování miminka může být trochu děsivé, pokud to děláte poprvé. Ale nebojte se, jste skvělí rodiče a děláte to pro své dítě nejlépe, jak to jen jde. Pamatujte na to, že pokud má miminko nějaké zdravotní potíže nebo se mu zdá být nepohodlné, je nejlepší se poradit s lékařem. A co si pamatuji z našich začátků? Hlavně nevzdávat a mít trpělivost. Naše malé vylezl po prvních pár minutách placením, ale postupně si na masáže zvykl a pak je miloval.

Věřím, že tyto tipy a triky vám pomohou se pustit do masáže vašeho miminka. Je to jeden z nejkrásnějších způsobů, jak se s ním spojit a podpořit jeho vývoj. Takže směle do toho a užijte si každou chvíli s tímto malým zázrakem.

Napsat komentář