Tejpování pro cyklisty: Jak to dělat správně

Tejpování pro cyklisty: Jak to dělat správně
od Alžběta Sýkorová z 14.08.2023

Co je to Tejpování a proč by ho měli cyklisté využívat?

Jsem si jistá, že nejste cizími slovu "tejpování". Ale co to vlastně je a proč by ho měli cyklisté využívat? No, dejte mi chviličku, abych vám to všechno vysvětlila.

Tejpování je využití speciálního elastického náplasti, který se aplikuje na určitou část těla, aby podpořil svaly, snížil bolest a povzbudil léčení. Jako cyklista jsem si všimla, jak často trpíme bolestí v kolenou, zadní části stehna nebo dokonce v dolní části hřbetu. A tejpování může být skvělý způsob, jak tento problém řešit.

Jeden důležitý fakt, který bych ráda zdůraznila, je ten, že tejpování není náhrada za léčbu zranění a nemělo by být používáno bez předchozí konzultace s lékařem. Je to prostě nástroj k prevenci a zmírnění bolesti. Ale nyní, když jste seznámeni s tím, co tejpování je, pojďme se podívat na to, jak to dělat správně pro cyklisty.

Tajemství správného tejpování pro cyklisty

Klíčem k vysoce účinnému tejpování je správně vybrat a připravit oblast, kterou chcete tejpovat. U cyklistů jsou to nejčastěji kolena a stehna. Právě tam totiž přichází většina tlaku a namáhání.

Ve svém životě mám mnoho historek spojených s tejpováním. Jednou, při dlouhé cyklistické výpravě, jsem přehnala zatáčku a skončila v příkopu. Ten den jsem si uvědomila, jak důležitá je příprava a tím myslím i správné tejpování. Od té doby dávám velký důraz na tejpování a věřte mi, že to mění hru!

Postup tejpování pro cyklisty krok za krokem

Běžně je potřeba začít s očistou pokožky. To zajistí, že tejp přilne co možná nejlépe. Ráda používám alkoholový roztok vysoce procentuálního alkoholu, který zajistí, že pokožka je dokonale čistá a připravená na nános tejpového pásu.

Důležitým krokem je také správné nanesení tejpového pásu. Měli byste jej aplikovat od svalu směrem k jeho konci. To maximalizuje jeho účinky a podporuje přirozený pohyb a držení těla.

Nikdy také nezapomeňte nechat pásy bez napnutí na obou koncích. Tím zajistíte, že tejp na vás nebude moc tlačit a nezpůsobí žádné nepohodlí. Myslím, že to je klíčové, protože nikdo nechce při jízdě na kole trpět nepohodlím, že? Měla jsem na to špatné zkušenosti v minulosti a naučila jsem se této lekci pořádně.

Kdy tejpovat a kdy to raději nechat být

Tejpování je skvělé, ale neměli byste ho používat pořád a všude. Existují určité situace, kdy byste měli raději tejpování vynechat. Jednou z nich je, když máte nějaké poranění, jako je například řez nebo otřenina. V takovém případě by tejpování mohlo zhoršit situaci a způsobit více škody než užitku.

Pokud jste na antibiotikách, měli byste také tejpování vynechat, protože to může ovlivnit vaši schopnost hojně se zhojit. A samozřejmě, pokud vás tejpování bolí nebo způsobuje nepohodlí, raději to nechte být. Zdraví je na prvním místě!

Zkoušela jsem tejpovat i během menstruace, ale zjistila jsem, že moje tělo je v tu dobu citlivější a pokožka může reagovat na tejp více než obvykle. Proto teď v těchto dnech tejpování vynechávám.

A to je vše, co potřebujete vědět o tejpování pro cyklisty! Mějte na paměti, že každý je jiný a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Ale s trochou trpělivosti a praxe budete schopni najít správný způsob tejpování, který bude pro vás a vaše tělo fungovat. Mějte šťastnou jízdu a tejpování!

Napsat komentář