Thajské masáže a jejich role v tradiční thajské medicíně

Thajské masáže a jejich role v tradiční thajské medicíně
od Alžběta Sýkorová z 14.08.2023

Úvod do světa thajských masáží

Přemýšleli jste někdy, co všechno obnáší thajská masáž? Jaké je její postavení v tradiční thajské medicíně? Dnes se na tyto otázky pokusíme odpovědět. Thajská masáž je jedinečná technika, která povznáší tělo i mysl. Historie thajské masáže sahá tisíce let zpátky, a to doby Buddhy. Ve svém jádru je to kombinace akupresury, jógy a meditace.

Význam thajských masáží

Thajská masáž je těsně spojena s tradiční thajskou medicínou, takže neslouží jen pro uvolnění napětí nebo relaxaci, ale představuje také klíčovou složku thajských terapeutických technik. Účinky thajské masáže jsou opravdu působivé. Například podporuje krevní oběh, stimuluje lymfatický systém, uvolňuje šlachy a svaly, zlepšuje flexibilitu a napomáhá k uvolnění stresu a úzkosti. Mimochodem, mám pes Sezam, který také občas potřebuje drobné uvolnění a taky si od něj vezmu příklad.

Techniky thajské masáže

Thajské masáže zahrnují řadu technik - od tlakové terapie až po komplexní strečinkové pozice. Není to pro každého. Musíte být připraveni na to, že masér vás doslova ohýbá a nahýbá do různých pozic. Ale nebojte se, vše je děláno v souladu s vaší pružností a fyzickými možnostmi - nikdo vás nebude nutit do poloh, které by vás mohly zranit. Opravdu jsem se cítila jako pružina, když jsem poprvé vyzkoušela thajskou masáž!

Lék na tělo a duši

Thajská masáž se často označuje jako "lék na tělo i duši" a není to náhodou. Její efekt je zdaleka nejen fyzický, ale také psychický. Dopřeje vám hluboké uvolnění, které se pozitivně podepíše na vašem duševním stavu. A co se týče mé zkušenosti, někdy po masáži jsem měla pocit, jako bych se znovu narodila. Jako by se všechny starosti a stres ode mě odplavily.

Poučení z Thajska

Nejlepší je, pokud thajskou masáž zkusíte v její domovině Thajsku, kde tuto techniku ovládají do posledního detailu. Zde masáž není jen pro relaxaci, je to součást jejich kultury a zdravotnictví. Já jsem měla tu štěstí, že jsem měla možnost navštívit Thajsko a vyzkoušet si tuto masáž přímo tam. Byla to neopakovatelná zkušenost, kterou bych přála všem.

Thajská masáž v práci

Ale musím potvrdit, že i v místech, kde nemají přímý kontakt s thajským kulturním dědictvím, mohou být thajské masáže skvěle prováděny. Už jsem navštívila několik salonů u nás v České republice a z mých zkušeností mohu říci, že zdejší maséři dělají svoji práci profesionálně a s upřímnou péčí.

Vlastní zkušenost

Měla jsem šanci navštívit několik středisek v České republice, a to i těch, které nabízí thajské masáže. Většina z nich má dobře vycvičené terapeuty, kteří dokážou podat skvělou zkušenost. Pamatuji si jednou, jak mi masáž pomohla k uvolnění krční páteře, což vedlo ke snížení bolesti hlavy, které jsem trpěla už několik týdnů.

Zkuste to taky

Nyní, když víte víc o tom, co obnáší thajská masáž a jaké přínosy přináší, můžete se rozhodnout ji vyzkoušet. Já vám to rozhodně doporučuji - je to skvělý způsob, jak podpořit své tělesné i duševní zdraví. A kdo ví, třeba se stanete dalším z fanoušků této starodávné techniky, stejně jako já.

Napsat komentář