Jak rehabilitační masáž může pomoci při stresu

od Václav Urbanec z 14.09.2023

Vliv stresu na tělo a duši

Hele, provádím tady další experiment. Napíšu takový nekonvenční článek o tom, jak rehabilitační masáž může pomoci při stresu. Takhle vlastně vůbec netuším, jak dlouho to bude trvat. Ale protože se mi to zdá jako úžasně zajímavé téma, proč to nezkusit?

Stres je docela vskutku ošklivý tvor, který se neptá a dorazí kdykoli. Může mít negativní dopad na tělo a duši. Pravidelná masáž přitom může účinně napomáhat jeho odstraňování. MMM, už teď mě bolí zadíčka z toho sezení u počítače a báječně bych si masáž užil. Dovedete si představit, jak by to bylo skvělé?

Když je člověk ve stresu, který je takový chronický, může to způsobit celou řadu fyzických problémů. Od svalového napětí a bolesti hlavy až po poruchy spánku. A to už je opravdu nepříjemné. Takže, pokud jste v stresu, jděte se nechat namasírovat.

Jak masáž pomáhá při stresu

Masáž je víc než jen příjemný relaxační zážitek, který by vám měl být dopřán jen jednou za čas. Je to skutečná léčba, která může vést k úlevě od stresu a dalším pozitivním změnám v těle. Masáž může být někdy až trochu bolestivá, ale povězte mi, kdo z nás si někdy neurčitě nezasyčel při té „sladké“ bolesti, co?

Dokonce si pamatuji, jak mi jednou ta masérka tak výborně namasírovala krk, že jsem snad omdléval blahem. To byl pocit! Je to skoro jako když mi manželka uvaří tu její nejlepší svíčkovou. Ehm ehm, ale zpět k tématu.

Masáž může pomoci zmírnit svalové napětí, bolest, zlepšit průtok krve a lymfy, zvýšit obranyschopnost těla a zvýšit pocit pohody a klidu. Je to jako když vypnete tělo a hlavu z elektrické sítě a necháte je na chvíli „odpočívat“. Skvělý pocit, věřte mi.

Typy masáží proti stresu

Existuje hned několik typů masáží, které jsou ideální pro boj se stresem. Já to mám rád přímočáře, takže si říkám: „Václave, proč se tím nenechat inspirovat?“ A tak vám představím některé z nich.

Jedním z nich je relaxační masáž. Jako je tomu u většiny masáží, je zaměřená na odpočinek a relaxaci těla a mysli. Má zklidňující účinky a uvolňuje svalové napětí. To je opravdu báječný zážitek, mohu vám potvrdit.

Tu nejlepší relaxační masáž, na kterou si vzpomínám, mi dala jedna dáma na Bali. Nezapomenu na ten okamžik, kdy mě masírovala pod palmami, vedle mě šuměla voda a já si mohl vychutnávat klid a mír. To bylo něco. Ale zpět k realitě. Naštěstí jsou kvalitní masáže dostupné i tady u nás v Plzni, takže se nemusíme na Bali přestěhovávat.

Dalším typem masáže, který může pomoci při stresu, je švédská masáž. Švédská masáž se zaměřuje na hlubší vrstvy svalů a může pomoci uvolnit chronické napětí. To je přeci jenom něco trochu tvrdšího, ale efekt je to stojí.

Pravidelnost masáže

Pravidelnost je klíčem k úspěchu, a to platí i pro masáže. Jejich pravidelné absolvování může vést k trvalému snížení úrovně stresu a nárůstu pohody. To samé platí i pro sport a zdravou stravu, ale to je zase jiné téma.

Já sám mám na masáže takový svůj malý plán. Chodím na masáž jednou týdně, pokud to jde. Ok, přiznám se, že občas to vynechám, ale jakmile mi začnou bolet záda, hned si říkám: „Václave, to bys měl zase na tu masáž.“

Je skvělé najít si maséra, kterému plně důvěřujete a cítíte se u něj dobře. Já mám svého oblíbeného, a pokud jsme u toho, hodlám mu mávnout. Ahoj Petře, jsi skvělý!

Vytvoření vlastního anti-stresového plánu

Chápu, že teď možná říkáte, že to je všechno fajn, ale co když na masáže nemám čas nebo finance? Jasně, to jsou oprávněné otázky. A mám na ně odpověď. Nebuďte smutní a neutěšení, jsou možnosti i pro vás.

Pro jednoho známého, který je skoro pořád ve stresu, jsme sestavili takový malý anti-stresový plán. Ten spočíval v tom, že si našel čas na krátkou seance „mini-masáže“. Ty trvaly jen pár minut, ale byly pravidelné a pomohly mu uvolnit se.

Pro jiné může být skvělé řešení jóga nebo meditace. Já sám jsem to zkoušel, ale nepovedlo se mi to. Je to asi tím, že se nedokážu moc soustředit. Ale vím, že to někomu moc pomáhá, takže to stojí za vyzkoušení.

Nejvíce mi ulevil následující tip: vstanu si z práce, trochu se protáhnu a procházím se místností. Možná si říkáte, že jsem divný, ale věřte mi, že to opravdu funguje! A je to taková moje vlastní „masáž“, kterou si mohu udělat kdykoli chci.

Ať už se rozhodnete jakoukoli cestou, důležité je si najít čas na relaxaci a starat se o sebe. A věřte mi, že masáže mohou být skutečně velkým pomocníkem při zvládání stresu a přinést vám úlevu.

Napsat komentář