Jak vybrat nejlepší olej pro masáž po porodu: Průvodce pro nové maminky

Jak vybrat nejlepší olej pro masáž po porodu: Průvodce pro nové maminky
od Václav Urbanec z 22.12.2023

Úvod do tématu masáží po porodu

Ahoj ženy, které právě prožíváte to úžasné období mateřství! Víte, že masáže mohou být po porodu vaším malým spasitelem? No, nemusíte se bát, já, Václav, vám s návalem hormonů a povánočním časem neobvyklým humorem povím, jak na to. Kdykoliv babičky vzpomínaly na oleje a masáže, zdálo se, že mají v rukávu recept na vše. A tak jsem pro vás, novopečené matky, zatoulal do tajů esenciálních olejů, aby vaše poporodní relaxace byla co nejpříjemnější.

Nebojte se, nebudeme se zde bavit o nuda informacích, má to být zábavné a osvěžující – něco jako když můj křeček Pepík dostane nový balíček steliva a celé hodiny si hraje na dobrodruha v hamakách a tunelích. První krok by měl být pochopení, že každá maminka i její potřeby jsou jiné. A tak je i s výběrem oleje na masáž. Tak vzhůru do aromatického světa, který vás jistě pozitivně naladí po tom všem, co jste v poslední době musely zvládnout.

Přínosy masáže po porodu

Masáž po porodu je jako objetí - léčí tělo i duši. Co vám může přinést? Odpověď je prostá: úlevu od bolesti, relaxaci napjatých svalů a samozřejmě také chvíli pro sebe, což po devíti měsících, kdy jste byly obětí všemocné hormonální bouře a následné mateřské povinnosti, rozhodně není k zahození. Ale pozor, to není vše! Masáž podporuje cirkulaci, pomáhá tělo detoxikovat a může dokonce povzbudit zapomenuté svalstvo, že je čas se zase dostat do formy. To zní skvěle, že ano? Nasloucháte-li svému tělu, bude vám masáž prospěšná tak, jak jen být může.

Máte-li několik minut volna (miminko spokojeně spinká a kočka Tomáš není zrovna ulpěná na obrazovce vašeho notebooku), je čas zasadit se o pár pohlazení. A mám tu pro vás jednu radu: než začnete, pokuste se vymyslet, co by vás opravdu uklidnilo a potěšilo. Jste přece královnami svých hradů a masáže jsou vaším královským předmětem požitků.

Typy olejů vhodných pro poporodní masáže

Vybrat ten pravý olej nemusí být umění, ale spíše poslech své intuice. Máte rády sladké? Nebo váš nos preferuje spíše zemitější tóny? Od mandlového, přes jojobový až po levandulový olej – možností je nepřeberné množství. A proč nepropadnout cestě experimentování? Mandlový olej je pro svou nenápadnost a jemnost ideální pro začátek. Je bohatý na vitamín E, který je známý svými hojivými schopnostmi a bývá považován za elixír mládí – kdo by nechtěl po porodu vypadat jako znovuzrozená, že?

A co třeba jojobový olej, který je známý pro své regenerační schopnosti a může pomoci obnovit to, co porod a těhotenství tělu vzalo? Plus můžete cítit jako exotická kráska kdesi z dalekých krajin, a to bez toho, abyste opustili pohodlí domova. Nechte se tedy unášet vůněmi a vyberte si olej, který vám nejen voní, ale i vyhovuje vašim potřebám.

Jak správně aplikovat masážní olej

Vstupujeme do světa praktických tipů. Jakmile jste si vybraly ten svůj olejíček, je čas se naučit ho správně použít. Nikdo přece nechce skončit tak, jako když jsem se poprvé snažil nakapat olej do salátu a z láhve se spustil příval, který dělal ze zeleninového pokrmu spíše mokré louže. Chce to šetrnost a trpělivost. Aplikujte malé množství oleje na dlaně, rozetřete jej pro zvýšení teploty a poté se ponořte do masáže postižených oblastí těla. Nezapomeňte, že některé oblasti mohou být citlivější, zvláště pak oblast podbřišku po císařském řezu nebo jizvách.

Pohyby by měly být jemné, ale pevné, zaměřte se na to, co vám říká vaše tělo. Pocit uvolnění slibuje nejen zklidnění mysli, ale i možnost aspoň na chvíli zapomenout na všechny povinnosti. Představte si, že jste na masáži u profesionálů, kteří vědí přesně, jak vaše tělo potěšit. A proč si nepřipustit malou představu, že olej je vaším osobním spasitelem? Koneckonců, ten luxus si rozhodně zasloužíte.

Výběr oleje podle typu pokožky a potřeb

Stejně jako pokožka vybírá ten správný krém, vybírá si i olej. Máte-li citlivou pokožku, vyhněte se silným esencím, které by mohly dráždit. Vsaďte na přírodní složení bez zbytečných chemických látek. Pokud jste majitelkou suché pokožky, hledejte oleje s vyšší obsahem lipidů – avocado, makadamie nebo třeba olivový olej jsou vaší adresou. Máte-li smíšenou nebo mastnou pokožku nezoufejte, pro vás je ideální lehčí oleje, jako je například ten hroznový nebo sezamový.

Vždyť každá z nás je jedinečná, že? Stejně jako když můj kocour Tomáš nelpí jen na jedné značce kočičích pamlsků, ale střídá podle nálady, i vy byste si měly dopřát tu nejlepší péči, kterou si zasloužíte. A pokud jste nejisté, vzorek může být vaším nejlepším přítelem. Obchody často nabízejí menší balení olejů nebo dokonce testery, které si můžete doma v klidu vyzkoušet a posoudit, zda ta konkrétní vůně a struktura oleje je pro vás tím pravým ořechovým.

Naučte se poslouchat své tělo

Máte pocit, že už o olejích víte vše? Ale kdeže, teprve začínáme. Jde totiž o to, naučit se poslouchat své tělo. Někdy nemusí za potíže nic jiného než stres nebo unavená mysl – a oleje mohou být vaší cestou k duševní vyrovnanosti. A pokud si nejste jisti, zda váš nos nedělá chybu nebo zda olej je opravdu přínosem i pro vaše tělo, nebojte se poradit s odborníkem, jako je například fyzioterapeut či aromaterapeut. Diskuze s někým, kdo rozumí věci, vám může pomoci lépe porozumět, co vlastně vaše tělo potřebuje.

Věřte mi, každá z nás má v sobě něco z intuitivního léčitele. Je to jak s mým křečkem Pepíkem – občas se chová, jako by si věděl o chuti žrádla více než jakýkoliv zoolog. Poslouchejte tedy své tělo a jeho reakce na olej, který aplikujete. Může se vám ozvat třeba jemným zčervenáním, nebo naopak pocitem hluboké relaxace, a to už je dobrý znamení, že jste na správné cestě k toužené pohodě.

Oleje a aromaterapie – dokonalé spojení

A co takhle vyzkoušet synergii masáže a aromaterapie? Kombinace masáže a účinků esenciálních olejů může být pro vaše smysly i pro váš organismus jako balzám. Vůně levandule vás zavane do Provence, zatímco máta vás osvěží jako jarní ráno. A pokud se rozhodnete pro kombinaci olejů, připravte se na zážitek, který působí na tělo i na duši.

Nebojte se experimentovat! Stejně jako já, když jsem se rozhodl začít psát blog a nevěděl, co od toho čekat. A představte si, teď se mnou články čtou tisíce lidí a já jsem z toho nadšený. A vaše tělo může být nadšené právě z nové kombinace olejíčků. Odpočiňte si při svíčkách a pustěte si oblíbenou hudbu. Ať už je to Mozart nebo moderní pop, každá nota může podtrhnout atmosféru příjemného večera jen pro vás.

Bezpečnost a vyvarování se negativních reakcí

Masáže a oleje jsou skvělé, ale vždy pamatujme na bezpečnost. Jak už jsem zmínil, citlivá pokožka může reagovat odmítnutím, pokud se setká s něčím, co jí nesedne. Proto než se pustíte do plné masáže, udělejte si test na malém kousku pokožky – někde, kde to nebudete muset v případě negativní reakce vysvětlovat svým známým. Vyzkoušejte například vnitřní stranu předloktí a počkejte alespoň 24 hodin. Pokud nic nevidíte, jste na správné cestě.

Stejně jako se učíte číst signály od svého miminka (a nemyslím teď únavné „uhuu a agu“, ale opravdové, hluboké porozumění tomu, co váš potomek potřebuje), snažte se také dešifrovat, co vám říká vaše pokožka. Je to jako kdybych se snažil pochopit, proč můj křeček Pepík občas mlsá brambůrky – ne náhodou, ale prostě proto, že pokožka stejně jako lidská touha může mít své výstřelky.

Dámy, byl to náramný pochod skrz olejové plantáže, ale doufám, že máte nyní ten pravý kompas pro navigaci ve světě poporodních masáží. Pamatuj

Napsat komentář