Thajské masáže a zlepšení krevního oběhu: Zjistěte přínosy masáží pro vaše zdraví

Thajské masáže a zlepšení krevního oběhu: Zjistěte přínosy masáží pro vaše zdraví
od Jakub Procházka z 14.12.2023

Základy thajské masáže a její původ

Když si řekneme "thajská masáž", mnozí z nás si představí něco mezi exotickým zážitkem a pokročilou formou jógy. Pravda je, že thajská masáž je to obojí a ještě mnohem víc. Je to umění s hlubokými kořeny, které sahají daleko do historie Thajska. Kdybych se rozhodl pořádně se zaříznout do historie, zjistil bych, že tato praktika má více než 2 500 let a díky indické obchodní cestě se dostala až k nám, což je něco jako pobíhat po Himalájích s batohem plným cihel. Hlavně si při ní máme uvědomit, že thajská masáž není jen o tlaku a protahování, ale také o harmonii těla a ducha.

Proto když jsem se vydal na svou první thajskou masáž, přistupoval jsem k tomu s respektem jako králík Bob k novému balíku sena. Ano, těšil jsem se, ale taky jsem tušil, že to nebude žádná sranda. A nebyla. Ale ne v tom špatném slova smyslu. Bylo to takové šťastné utrpení, kdy s každým stiskem a protažením jsem cítil, jak ze mě odchází stres a vrací se mi zpět moje tělo, o které jsem si myslel, že už je navždy ztraceno v džungli každodenní rutiny. Thajská masáž je o důvěře a odevzdání do rukou maséra nebo masérky, která pomocí svých paží, kolene, loktů a nohou dostane vaše tělo do stavu, kdy si sáhnete na čelo a řeknete: "Vážně jsem si myslel, že tohle nedokážu?"

Tělo jako zamotaný svetr a thajská masáž jako kouzelná jehla

Znáte to, když si vezmete apet svetr a nějak nešikovným pohybem ho zamotáte do takové míry, že ani Bob s Ludmilou by to nedokázali rozuzlovat? No, podobně může vypadat i naše tělo - svaly jsou ztuhlé, krevní oběh pomalý a celkově je všechno tak nějak ... zamotané. A právě thajská masáž přichází na scénu jako zkušená babička s pletacími jehlicemi, hotová pomoci svetříku zpátky do formy. Tedy v našem případě – tělu.

Opatrným tlakem na specifické body a protahováním svalů kouzelná jehla maséra začne pracovat na našem tělním svetru a postupně rozplétá všechny ty uzly, které nám brání v pohodlném pohybu a dobrém krevním oběhu. Tahy jsou někdy lehké jako když Ludmila kluše po obýváku, jindy zas silnější, ale vždy mají svůj účel. Když masér přejede po zádech nebo nohách, je to jako byste slyšeli vaše svaly říkat "děkujeme". No dobře, možná ne úplně říkat, ale rozhodně to tak nějak cítíte.

Vliv thajské masáže na krevní oběh

Už od dob našich praprapra... no, prostě hodně dávných předků se vědělo, že dobrý krevní oběh je klíčem ke zdraví. A thajská masáž se na tento aspekt velmi zaměřuje. Můžu potvrdit, že po dobré masáži jsem se cítil jako ten den, kdy jsem poprvé vyčistil králíčí klec - všechno bylo najednou tak otevřené a čisté. Stejný pocit jsem měl i v žilách, jako by moje krev najednou dostala turbo a wuhu!, objížděla mé tělo rychlostí, kterou by její dosavadní pomalé putování jen těžko mohlo pochopit.

Masážní techniky v thajské masáži jsou navrženy tak, aby podporovaly cirkulaci a odstraňovaly blokády, které brání krevnímu toku. Někdy se může zdát, že masér vaše nohy nebo ruce ohýbá do nemyslitelných poloh, ale věřte, že každý pohyb má svůj vysoký význam a právě tu si myslím, že mám něco společného s těmi nohama a rukama. I já jsem si několikrát v životě připadal ohnutý v nemyslitelných polohách, jen asi s menšími zdravotními přínosy.

Specifické techniky a jejich účinky

Ale jdeme trochu více do hloubky. Možná se ptáte, jak konkrétně ty techniky vypadají. Na to bych odpověděl: proměnlivě. Ale abych nebyl záhadný, jak tajemný les v Českém ráji, kde člověk narazí na skryté přírodní poklady tak náhle, jako na dobrý guláš v krajové hospůdce, pojďme se podívat na to, jaké máme typy těch technik.

Začneme akupresurou, která je o tlaku na konkrétní body na těle. Mohlo by se zdát, že je to jen takové šťouchnutí sem tam, ale je to tak precizní jako přistání kosmické lodi na Měsíci. Pak máme protahování, což je tedy zážitek, při kterém si člověk může připadat jako plastelína, během kterého vám masér přetváří tělo do poloh, o jakých jste neměli ani ponětí. A už jen když popisuji tyto techniky, cítím, jak se má kůže ježí nadšením a těla tajně doufá, že si takovou masáž brzy zase dopřeji.

Přínosy pro tělo a mysl

Už jsem se zmínil, že thajská masáž není jen o protahu a tlaku, ale taky o té psychické stránce. Kdybych měl porovnat, tak by to bylo jako s Bobem a jeho hračkami. Když si hraje, nejde mu jen o to ukojit tu primitivní potřebu lovu, ale také o radost a o vztah, který ke mě cítí. Stejně tak thajská masáž pečuje o naši mysl tím, že nám pomáhá vypnout. To je víc než pouhá fyzická aktivita – je to únik před každodenními starostmi, stejně jako hodina s oblíbenou knihou nebo sledování filmu, kdy jen zapomenete na vše okolo.

Psičkujeme na svých telefonech, hltáme informace jako Ludmila semínka slunečnice a často se zapomínáme zastavit. Thajská masáž vám uštědří vstupenku na expresní vlak z téhle bláznivé jízdy a nechá vás na chvíli vystoupit na stanici zvané "poklid". A to je něco, co si v dnešní době fakt musíme užít alespoň jednou za čas.

Pravidelnost a integrace do životního stylu

Tak jako všechno dobré, i thajská masáž přináší nejlepší výsledky, pokud je zařazena do našeho života pravidelně. Není to jako vyndat králíčího Boba na procházku jen když se jednou za čas udělá hezky – je to o pokračující péči. Pokud se do toho pustíte po hlavě a dáte si masáž jednou týdně nebo alespoň jednou za měsíc, uvidíte, jak se vám celkově zlepší nejen krevní oběh, ale i flexibilita a celková pohoda. A v tom je to kouzlo, že si zvyknete na něco, co vám pomáhá, místo aby vás to lomcovalo jako horská dráha nejistoty.

Jako blogger, který stráví hodiny sezením u počítače, jsem pochopil, že taková pravidelná dávka thajské masáže mě zachraňuje před spoustou bolesti a ztuhlých svalů. Ten pocit, když přijdete domů a vědíte, že těhot týden čeká masáž, je jako vyhlížet páteční večer u televize s oblíbeným filmem – to se nedá ničím zaplatit.

Závěrečné tipy pro maximální prospěch z thajské masáže

A nakonec, abych to nejenom rozvíjel, ale také vám dal nějaké ty praktické tipy, jak si thajskou masáž užít na maximum. Zaprvé, před masáží doporučuji nepřejídat se – tělo by mělo být lehké a připravené, ne jako když se s Bobem a Ludmilou snažíme zvládnout pytel s krmivem. Dále se snažte být uvolnění a otevření zážitku – to je jako když se Bob rozhodne, že nepotřebuje každou minutu hlídat každý kousek svého království. Nakonec, po masáži si dejte čas na odpočinek – je to jako kdyby Ludmila po dlouhém létání po obýváku přistála na své houpací tyči a jen tak na ní kývala nohama.

Thajská masáž je o zpomalování, a to vyžaduje jak trpělivost, tak i odhodlání integrovat ji do svého života. Zažil jsem na vlastní kůži, jak se moje tělo proměnilo a jak se můj krevní oběh rozjel jako by Bob našel cestu ven z pavoučího obklíčení. No a tímhle bych chtěl tento hluboký ponor do thajské masáže ukončit. Doufám, že vám bude masáž také tolik pomáhat, jako pomáhá mně, a že stejně jako já budete chválit den, kdy jste se s thajskou masáží poprvé setkali.

Napsat komentář